Biblioteka dla klimatu

Edukacja klimatyczna to temat istotny zarówno na poziomie nauki w szkole, jak i z punktu widzenia mieszkańców osiedla, miejscowości, miasta. Miejscem, gdzie te dwie społeczności szkolna i lokalna spotykają się, jest biblioteka. Warto wykorzystać ją jako przestrzeń dla prowadzenia działań z zakresu edukacji klimatycznej i ekologicznej. To bowiem do biblioteki  udają się ci, którzy szukają wiedzy, interesują się światem i są otwarci na krytyczne jego postrzeganie. W artykule znajdziecie kilka inspiracja z programu 1Planet4All – Razem dla klimatu!” jak zadbać, aby Wasza biblioteka dbała o dobry klimat. 

Zmiana klimatu dzieje się tu i teraz. Jesteśmy częścią świata opartego na współzależnościach, dlatego nie chcemy biernie czekać i zaczynamy działać razem. 

Naszym wspólnym celem jest budowanie świadomych klimatycznie społeczności, które znają zarówno realne zagrożenia związane ze zmianą klimatu, jak i możliwości działania na rzecz jego ochrony. Chcemy pokazywać możliwości indywidualnego i zbiorowego działania na rzecz ochrony klimatu. 

Źródło wiedzy o klimacie

Czy wiecie, że badanie „Ziemianie atakują” przeprowadzone przez Kantor Polska pokazuje, że osoby z wiedzą z obszaru środowiska i zagadnień związanych z klimatem są o wiele bardziej skłonne do aktywnego działania na rzecz ochrony klimatu? Przykładowo skłonnych do całkowitej rezygnacji z jednorazowych przedmiotów jest 76 procent osób, których wiedza została oceniona jako duża i zaledwie 56 proc. osób o małej wiedzy z tego obszaru. Okazuje się też, że aż 78 proc. Polaków i Polek chce więcej słyszeć na temat środowiska naturalnego! A gdzie szukać wiedzy i informacji, jak nie w bibliotece?

Podpowiadamy bibliotekarzom i bibliotekarkom, jak wprowadzić temat klimatu do swojej biblioteki i jak sprawić, aby klimat zagościł w bibliotece nie tylko na Noc bibliotek:

  1. Stwórzcie kącik edukacji klimatycznej, w którym będziecie polecać prasę i książki poświęcone klimatowi i jego ochronie. Ciekawe pozycje na temat zmiany klimatu znajdziecie w naszej Biblioteczce.
  2. Zorganizujcie klimatyczne kółko dyskusyjne, popołudnia filmowe poświęcone środowisku i zmianie klimatu.
  3. Stwórzcie gazetkę ścienną o ważnych akcjach na rzecz klimatu, które odbywają się w okolicy, regionie, w Polsce i na świecie.
  4. Polecajcie książki poświęcone postaciom, które inspirują innych do działań na rzecz pozytywnych zmian.
  5. Czerpcie inspirację z ekokalendarza i przy okazji obchodów świąt informujcie o różnych aspektach zmiany klimatu.
  6. Rozbudźcie wyobraźnię i analityczne myślenie młodzieży za pomocą heksów edukacyjnych
  7. Pokazujcie, skąd się bierze drewno, co z niego powstaje (np. papier) i jak można poddawać go recyklingowi. Najmłodsi czytelnicy i czytelniczki powinni wiedzieć, skąd pochodzą przedmioty, którymi się posługują.

Angażuj do działania

Zdobywanie wiedzy jest ważne, ale żeby ochronić naszą planetę, trzeba dużo więcej. Co bibliotekarz i bibliotekarka może zrobić, żeby zmotywować młodzież i lokalną społeczność do działania?

  1. Inspirujcie! Polecamy karty do gry w Piotrusia z aktywistkami, które działają na rzecz klimatu i mogą stanowić wzór do naśladowania.
  2. Zachęcajcie młodzież do tego, aby sama stała się informatorami o skutkach zmiany klimatu, widocznych w Waszej okolicy. Zaproście ich do założenia redakcji, w której będą przygotowywać materiały dziennikarskie na temat globalnego przegrzania, a tym samym dostarczać informacji lokalnej społeczności i ćwiczyć umiejętność krytycznego myślenia i weryfikowania informacji. Wskazówki, jak to zrobić krok po kroku, znajdziecie w scenariuszu wprowadzającym do programu “1Planet4All – Razem dla klimatu!”.
  3. Pomóżcie młodzieży zaplanować działania z pomocą Przewodnika po kampaniach, oraz do podjęcia indywidualnych wyzwań na rzecz klimatu z pomocą Kalendarza klimatycznego.

Świeć przykładem

Ważne jest, aby zadbać, żeby przestrzeń biblioteki była miejscem przyjaznym klimatowi i ekologicznym:

  1. Wprowadźcie wielorazowe torby na książki, aby czytelnik i czytelniczka mogli taką torbę wziąć, gdy przyjdą wypożyczyć książki lub zostawić, jeśli jej nie potrzebują.
  2. Ograniczajcie swój ślad węglowy w Internecie, m.in. przez zrobienie porządku na skrzynce mailowej, ograniczenie odbieranych newsletterów, mądre używanie wyszukiwarki czy choćby zamykanie kart przeglądania.
  3. Zorganizujcie wymianę. Można wymieniać się książkami (ale też innymi przedmiotami – zabawkami, ubraniami) zalegającymi na półkach i nieczytanymi od lat!  
  4. Załóżcie przy bibliotece łączkę kwietną.
  5. Zrezygnujcie z plastikowych okładek na książki.
  6. Stosujcie wielorazowe kubki na wodę.

Każdy może przyczynić się do ochrony klimatu. Więcej informacji i inspiracji znajdziecie na:

Nie zapomnijcie też pobrać plakatu, wydrukować w wersji eko i powiesić w Waszej bibliotece, aby pokazywać czytelnikom i czytelniczkom, że sprawa ochrony klimatu leży Wam na sercu i tym samym inspirować do działania innych!