Warsztaty ze wspólnego robienia lapbooków jako pomysł na Noc Bibliotek? To działa 🙂
O co chodzi i jak je zorganizować?
Na początek definicja lapbooka: „Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet. Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach. Lapbook jest więc czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa” (źródło: Lapbook a edukacja czytelnicza, czyli jak zachęcić dzieci do czytania)
Po wpisaniu do wyszukiwarki hasła: „Jak zrobić lapbook?” wyskoczy Wam wiele propozycji. Z tych materiałów naszym zadaniem warto skorzystać:
– https://www.youtube.com/watch?v=uNhOGo8r4II
– https://www.youtube.com/watch?v=FRROpc1X7VU
– https://webowadbp.wixsite.com/lapbook/jak-zrobic
– https://www.gadzetomama.pl/category/mama-uczy/lapbooki/
Pod wymienionymi linkami znajdziecie dokładne wyjaśnienie pojęcia lapbook, a także listę materiałów potrzebnych do jego zrobienia.
Najważniejsze to:
A oto strona z gotowymi szablonami, które możecie wykorzystać do tworzenia lapbooka:
– https://kreatywnapedagogika.wordpress.com/2017/02/28/lapbook-dla-kazdego/.
W sieci jest też wiele stron pomocnych w tworzeniu własnych szablonów.
W tegorocznej Nocy Bibliotek pod hasłem „RzeczpospoCzyta” polecamy stworzenie lapbooka wokół tematu Niepodległej. Jako inspirację polecamy taki warsztat zorganizowany na 11 listopada przez Gimnazjum w Gdyni:
https://eduzmieniacz.com/2017/11/07/lapbooki-na-11-listopada-inspiracja/.
Iwona Boncal